Wspólne śpiewanie piosenek
Powstania Warszawskiego








Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego zaprasza we wtorek 1 sierpnia 2017 r. o godz. 18.00 na "Wspólne śpiewanie piosenek Powstania Warszawskiego".
Spotkanie odbędzie się w Ogrodzie Biblioteki im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim, pl. Kościuszki 12.

Doświadczenia poprzednich spotkań pokazują, że ludzie chętnie biorą udział w zbiorowym śpiewaniu powstańczych piosenek, które w czasie walki dawały walczącej młodzieży poczucie siły i jedności. Tak jak od czterech lat, tak i w tym roku będziemy wspominać trudne, wojenne czasy i przypominać, że piosenka brała udział w Powstaniu. Piosenki te mają w sobie olbrzymi ładunek emocjonalny. Bardzo dobrze oddają radość i entuzjazm Powstańców oraz ich dumę i ból. Śpiewając je, oddajemy cześć bohaterom i pokazujemy, że nie są one odkładane do lamusa, a przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Podczas spotkania zaśpiewamy m.in. "Zośkę", "Marsz Żoliborza", "Sanitariuszkę Małgorzatkę" i wiele innych piosenek. We wspólnym śpiewaniu pomogą specjalnie przygotowane śpiewniki z piosenkami. Imprezę poprowadzi artysta-muzyk i dyrygent - Renata Banacka-Walczak, która będzie również akompaniowała śpiewającym.












Warsztaty dziennikarskie

"W tonie felietonu…"








Bezpłatne warsztaty dziennikarskie w czytelni biblioteki, Aleksandrów Łódzki, pl. Kościuszki 12.
Środa 2 sierpnia 2017 godz.10.00 - 12.00

Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim zaprasza na warsztaty dziennikarskie – "W tonie felietonu…". Warsztaty poprowadzi Piotr Grobliński, dziennikarz, publicysta kulturalny, autor felietonów, recenzji, reportaży.
Spotkanie w ramach projektu "Co piszczy w Aleksandrowie" Konkursu Grantowego Koalicje Kultury 2017 r.
Mile widziana młodzież.















Recital
Zofii Kotkowskiej








Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego zaprasza w piątek 4 sierpnia 2017 r. o godz. 18.00 na recital Zofii Kotkowskiej "Po obu stronach muru więziennego".
Spotkanie odbędzie się w Ogrodzie Biblioteki im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim, pl. Kościuszki 12.

W czasie spotkania zostanie zaprezentowany dorobek łódzkiej opozycji antykomunistycznej, od końca lat 60-tych do upadku systemu komunistycznego. W formie przystępnej gawędy przypomniane zostaną: Organizacja "Ruch", Komitet Obrony Robotników, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Konfederacja Polski Niepodległej, Niezależne Zrzeszenie Uczniów Szkół Średnich, Niezależne Zrzeszenie Studentów i NSZZ "Solidarność". Liczne piosenki przypomną, co się śpiewało i czego słuchało się w salonach opozycyjnych, w ośrodkach internowania, więzieniach i podczas działalności podziemnej.

Główna postać spotkania, Zofia Kotkowska-Michalska, za działalność opozycyjną i dorobek w sferze kultury niezależnej jest odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności i czeka na wręczenie przyznanego jej Brązowego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury.

Projekt realizowany dzięki wsparciu firmy Cedrob S. A.














Warsztaty dziennikarskie

"Czas bohaterów
O sztuce słuchania w pracy reportera"






Bezpłatne warsztaty dziennikarskie w czytelni biblioteki, Aleksandrów Łódzki, pl. Kościuszki 12.
Środa 19 lipca 2017 godz.10.00 - 12.00

Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim zaprasza na warsztaty dziennikarskie – "Czas bohaterów. O sztuce słuchania w pracy reportera". Warsztaty poprowadzi dziennikarz, reporter, podróżnik, Tomasz Grzywaczewski, autor książki "Przez Dziki Wschód".
Spotkanie w ramach projektu "Co piszczy w Aleksandrowie" Konkursu Grantowego Koalicje Kultury 2017 r.
Mile widziana młodzież.













Warsztaty dziennikarskie

"Jak codzienność albo drobny szczegół
może zainspirować do pracy dziennikarskiej"






Zapraszam na bezpłatne warsztaty dziennikarskie do czytelni biblioteki, Aleksandrów Łódzki, pl. Kościuszki 12 Środa 5 lipca 2017 godz.10.00.
Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim zaprasza na warsztaty dziennikarskie – "Jak codzienność albo drobny szczegół może zainspirować do pracy dziennikarskiej". Warsztaty poprowadzi dziennikarka Radia Łódź Joanna Sikorzanka, autorka felietonów "Pisze więc jestem". Spotkanie w ramach projektu "Co piszczy w Aleksandrowie" Konkursu Grantowego Koalicje Kultury 2017 r. Mile widziana młodzież.
Elka Grochulska












Warsztaty fotograficzne
"Spotkania z przyrodą"








Biblioteka Publiczna zaprasza na bezpłatne warsztaty fotograficzne "Spotkania z przyrodą", które odbędą się 27 maja 2017 w sobotę na terenie rezerwatu "Torfowisko Rąbień".
Warsztaty poprowadzi Michał Ludwiczak oraz członkowie Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Informacje i zgłoszenia przyjmuje Elżbieta Grochulska do 23 maja 2017 (tel. 609 190 211)
Liczba miejsc ograniczona.
















Dariusz Koźlenko
"Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów"






Biblioteka Publiczna zaprasza 18 maja 2017 r. (czwartek) o godz. 18.00 na spotkanie z Dariuszem Koźlenką, autorem książki "Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów". W spotkaniu weźmie udział Jerzy Janeczek odtwórca roli Witii Pawlaka w kultowym filmie. Będzie mozliwość kupienia książki i zdobycia autografów od zaproszonych gości.

W książce "Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów" znajdują się rozmowy z twórcami filmu. Autor spotyka się z Sylwestrem Chęcińskim - reżyserem filmu, z Andrzejem Mularczykiem - autorem scenariusza, z operatorem kamery Andrzejem Ramlauem, ze scenografem oraz kostiumologami. Rozmawia również z aktorami, którzy stworzyli niezapomniane kreacje - Jerzym Janeczkiem i Iloną Kuśmierską, z Witoldem Pyrkoszem i Ryszardem Kotysem. Rozmowy te odsłaniają kulisy powstawania najzabawniejszego polskiego filmu, które okupione było bardzo ciężką pracą.
Z kart książki dowiadujemy się o zawodowej rywalizacji między dwoma głównymi bohaterami - Władysławem Hańczą i Wacławem Kowalskim, o tremie debiutantów i aktorskich ambicjach. Poznajemy historię zmieniającego się w trakcie kręcenia scenariusza oraz postsynchronów, które uratowały film.
W książce Koźlenko nie brakuje też humoru. Autor przytacza anegdoty z planu, a także przedstawia wcześniej niepublikowane szczegóły produkcji "Samych swoich".

Dariusz Koźlenko – wiceprezes Fundacji Projektor Kultury, wydawcy "Projektora Kulturalnego". Przez ostatnie sześć lat dziennikarz "Newsweeka". Wcześniej pracował m.in. w "Super Ekspresie", "Ozonie" i "Dzienniku", publikował w "Polityce", "Rzeczpospolitej". Dwukrotnie wyróżniony przez SDP. Współautor książki "Leo zawodowiec. Jak Beenhakker odmienił Polaków".










KLUB   PODRÓŻNIKA







Tomasz Grzywaczewski
"Przez Dziki Wschód"






09.05.2017 r. (wtorek) godz.18.00
Spotkanie z reporterem i podróżnikiem - Tomaszem Grzywaczewskim, autorem książki "Przez Dziki Wschód". Zapraszamy do czytelni Biblioteki.
8000 km z Jakucka na Syberii przez tajgę, Buriację, Mongolię, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, Himalaje, Nepal, Indie do Kalkuty.

Dzikie miejsca, niezwykli ludzie, niebezpieczeństwo – ekstremalna wyprawa z Jakucka na Syberii do Kalkuty.

"Przez dziki Wschód" Tomasza Grzywaczewskiego
to mocna, reportażowo – przygodowa publikacja, pociągająca podróżników i ludzi z adrenaliną, a także tych, którzy o przygodach i podróżach marzą. To pełna pozytywnej energii, ambicji zdobywania i pasji poznawania opowieść o pokonywaniu własnych słabości i walce o przetrwanie.
Tomasz Grzywaczewski wraz z dwoma kolegami współorganizował i uczestniczył w 2010 roku w trwającej sześć miesięcy wyprawie śladami bohaterów legendarnej i poruszającej książki Sławomira Rawicza Długi Marsz.
Autor opisał w niej brawurową ucieczkę z syberyjskiego łagru i wielomiesięczną, bohaterską wędrówkę w pogoni za wolnością przez Syberię, pustynię Gobi, Tybet, aż do Indii. Afera wybuchła, gdy okazało się, że Rawicz prawdopodobnie opisał przeżycia Witolda Glińskiego i jego kompanów. Jeszcze większą sensacją okazała się informacja, że Gliński żyje w Wielkiej Brytanii i mimo podeszłego wieku gotów jest opowiedzieć swoją historię.

Zainspirowani wydarzeniami sprzed pół wieku młodzi mężczyźni – Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż - postanowili jako pierwsi polscy dziennikarze odwiedzić Glińskiego, nakręcić o nim film dokumentalny (z pomocą reżysera Marcina Mamonia) i wyruszyć na ryzykowną wyprawę przez Azję śladami swojego bohatera i jego towarzyszy.
Współczesna wyprawa wiodła trasą uciekinierów sprzed 70 lat. Młodzi ludzie zdecydowali pokonać drogę pieszo, na koniach i rowerach oraz łodziami. Pognała ich do tego chęć przygody, sprawdzenia się i poczucie, że robią coś ważnego.

Pragnęliśmy przywrócić pamięć o tej niezwykłej historii, a także oddać hołd wszystkim Polakom, zesłanym na "nieludzką ziemię".
Tomasz Grzywaczewski








POCZUJ   TEATR





"Księżniczka Czardasza" - koncertowa wersja operetki Imre Kalmana - 02.04.2017 r. (niedziela).
Wystąpi zespół kameralny Jedyne Takie Trio oraz śpiewacy operowi Katarzyna Zając-Caban
i Karol Lizak.
Sala Towarzystwa Śpiewaczego im. St. Moniuszki w Aleksandrowie Łódzkim ul. Ogrodowa 10.

„Księżniczka Czardasza” Imre Kalmana,
węgierskiego kompozytora, należy do najbardziej znanych
i często wystawianych jego dzieł. Premiera miała miejsce w Wiedniu na scenie Teatru Johana Straussa
13 listopada 1915 roku. W następnym roku powtórzono ją ponad 500 razy. Stała się największym wydarzeniem operetkowym lat wojennych. Opowiada o perypetiach miłości syna książęcej rodziny austriackiej, zbliżonej do dworu cesarskiego, do szansonistki z budapeszteńskiego teatru varietes. Po wojnie operetka rozpoczęła triumfalny pochód przez sceny europejskie. Operetkę wystawiano w Warszawie, Berlinie, Paryżu, Londynie.

Podczas niedzielnego koncertu publiczność zostanie oczarowana przez najsłynniejsze arie z operetki: duet Edwina i Sylwii „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo” czy duet Boniego i Feriego „Artystki, artystki z varietes”, oraz duet Edwina i Sylwii „W rytm walczyka serce śpiewa – kochaj mnie”. Będzie dużo humoru, lekkości, dobrej rozrywki. Będziemy razem śpiewać znajome teksty arii.
Wejściówki po 10 zł do kupienia w Bibliotece.
Ilość miejsc ograniczona.








POCZUJ   TEATR



UWAGA

Dodatkowe wejściówki na "Grubaskę".

Spektakl odbędzie się w sali widowiskowej MDK w piątek 31 marca 2017 r.
o godz. 18.00.
Jest tam dużo więcej miejsca niż u "Moniuszkowców" dlatego można jeszcze kupić wejściówki. To szansa dla tych którym nie udało się za pierwszym razem. Spektakl został odwołany z powodu choroby aktorki. Teraz odbędzie się w dużej sali i bedzie mogło go obejrzeć więcej osób, miłośników talentu Izabeli Noszczyk.











POCZUJ   TEATR





27 marca 2017 r. w Międzynarodowym Dniu Teatru Izabela Noszczyk wystąpi
w monodramie Willego Russela "Shirley Valentine".

"Shirley Valentine" Willego Rusella
to powieść o 42-letniej kobiecie z długoletnim stażem małżeńskim, która w 1,5 godzinnym monologu przeistacza się z kury domowej, gotującej kakao swoim prawie dorosłym dzieciom i smażącej mężowi czwartkowe mielone, w pełną życia i energii kobietę, która odnajduje w sobie odwagę by zrealizować swoje marzenia."Shirley Valentine" to słodko-gorzki dowód, że nigdy nie jest za późno na to, żeby przynajmniej próbować odnaleźć swoją "Grecję". W rolę Shirley wcieli się Izabela Noszczyk, aktorka o wielkim talencie, świadomości warsztatu aktorskiego i umiejętności bawienia widzów.
Spektakl odbędzie się w MDK w Aleksandrowie Łódzkim 27.03.2017 r. o godz. 14.00.
Wejściówki po 10 zł do kupienia w Bibliotece lub przed spektaklem.
Dla Słuchaczy aleksandrowskiego UTW wstęp wolny.








POCZUJ   TEATR




"Ekspresja, słowo, gest" - warsztaty teatralne z reżyserem Andrzejem Czernym.
25.03.2017 r. (sobota) godz. 11.00
Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego Aleksandrów Łódzki, pl. Kościuszki 12.
Zapisy w Bibliotece lub pod numerem tel. 609 190 211.
Ilość miejsc ograniczona.

Andrzej Czerny
- reżyser, pedagog, współzałożyciel Teatru 77 w Łodzi, twórca Grupy Teatralnej Dziewięćsił, twórca sceny „Studio” w Domu Literatury, pomysłodawca Przeglądu Małych Form Teatralnych „Letnia scena”
w Łodzi. Od lat związany z Śródmiejskim Forum Kultury (obecnie Dom Literatury).
Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechnianie kultury otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi. Stworzył literacki teatr Dziewięćsił”, który swoją działalność opierał na wartościowych tekstach dramatycznych, prozatorskich i poetyckich.
Reżyser wielu spektakli min."Opowieść o Mistrzu i Małgorzacie", "Czas nielegalny" wg Brunona Schulza, "Rozmowy przy jasnym księżycu", " Ja, Borowiecki!", "Aria dla Algernona", "Przypadek Adasia Miauczyńskiego", "Urodziny Józefa K" wg Franza Kafki. Współpracował z wieloma teatrami instytucjonalnymi w Polsce.








POCZUJ   TEATR





„Grubaska” monodram w wykonaniu naszej ulubionej aktorki Teatru Jaracza
w Łodzi Izabeli Noszczyk.
18 marca 2017 r. (sobota) godz.18.00
Sala Towarzystwa Śpiewaczego im. St. Moniuszki w Aleksandrowie Łódzki, ul. Ogrodowa 10
Wejściówki za jedyne 10 zł można kupować w Bibliotece.
Ilość miejsc ograniczona.


„Żyjesz w świecie, który wymaga od ciebie doskonałości. A przynajmniej tak ci się wydaje: świat kocha tylko doskonałych.
Ci niedoskonali mają przechlapane, mają zołzy zamiast koleżanek w pracy, mają faceta bydlaka, nawet w sklepie nimi pomiatają. A ty taka właśnie jesteś: niedoskonała.
Jesteś… gruba. Zrób w końcu coś ze sobą! Odchudź się, wtedy znikną twoje wszystkie problemy. Grubi nie zasługują na szczęście. Czy jednak na pewno tak jest? Czy twoje problemy to tylko kwestia kilogramów? Czy inni patrząc na ciebie widzą tylko te kilogramy? A może sekret tkwi gdzie indziej, w twojej głowie?
Tak, to prawda, zawsze warto podjąć walkę o siebie ze sobą. Tylko wtedy masz szansę na zwycięstwo. Zawsze warto coś zrzucić. Ale czy prawdziwym i jedynym zwycięstwem są szczupłe nogi i talia osy? Zwycięstwo ma wiele wymiarów. Przekonaj się sama.”

„Grubaska” Teatru Miejskiego w Lesznie to sceniczna adaptacja opartej na faktach książki Wandy Szymanowskiej „Lardżelka” w reżyserii Błażeja Baraniaka i Elżbiety Zającówny.
W roli tytułowej Izabela Noszczyk.
Premiera sztuki odbyła się w grudniu 2016 roku.Czas trwania 1 godzina.








POCZUJ   TEATR





Warsztaty z kostiumu teatralnego - 7 marca 2017 r.
Chcesz zrobić samodzielnie niezwykły kapelusz? Zapisz się na całodzienne warsztaty z kostiumu teatralnego. Odbędą się w pracowni Kostiumu Scenicznego łódzkiej ASP. Warsztaty poprowadzi dr Izabela Stronias, kierownik pracowni, scenografka, kostiumografka teatralna i filmowa, autorka scenografii i kostiumów do kilkudziesięciu filmów, spektakli teatralnych i teatrów telewizji. Współpracuje z teatrami w całej Polsce. Za swoją twórczość teatralną zdobyła dwie złote maski.
Są jeszcze dwa wolne miejsca. Szczegółowe informacje i zgłoszenia – Tel. 609 190 211.
Warsztaty organizuje Partnerstwo na Rzecz Aleksandrowa Łódzkiego oraz Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego w ramach projektu "Poczuj Teatr".








POCZUJ   TEATR
















Teatralny marzec w Aleksandrowie Łódzkim. Po raz szósty w marcu 2017 roku realizowany będzie projekt „Poczuj Teatr”.
Celem przedsięwzięcia jest rozwinięcie zainteresowań mieszkańców naszej gminy teatrem, rozbudzenie ekspresji twórczej, zainspirowanie do twórczości artystycznej, odkrywanie i doskonalenie umiejętności aktorskich, rozbudzenie potrzeby obcowania ze sztuką teatralną, integracja środowiska osób zainteresowanych własnym rozwojem, poszukujących interesujących sposobów na wyrażanie swojej ekspresji oraz sposobów na aktywne i kreatywne spędzanie wolnego czasu.
W ramach wydarzeń zaprezentowane zostaną:
- monodramy w wykonaniu aktorki Teatru "Jaracza" w Łodzi, Izabeli Noszczyk:
"Grubaska" (18.03.2017 r.) oraz "Shirley Valentine" (27.03.2017 r.)
- koncertowa wersja "Księżniczki Czardasza" Imre Kalmana w wykonaniu zespołu kameralnego Jedyne Takie Trio oraz solistów operowych Katarzyny Zając-Caban i Karola Lizaka (02.04.2017 r.)
Przewidziane są również:
- warsztaty z kostiumu teatralnego prowadzone przez dr Izabelę Stronias z Łódzkiej ASP (07.03.2017)
- aktorskie prowadzone przez reżysera Andrzeja Czernego (25.03.2017 r.)
Projekt organizuje Partnerstwo na Rzecz Aleksandrowa Łódzkiego oraz Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim.
Wkrótce szczegóły informacji.








KLUB   PODRÓŻNIKA







Piotr Gaszyński
"Patagonia
czyli Dzikie Południe"






7 lutego 2017 (wtorek) godz. 16.00 W ramach Klubu Podróżnika 7 lutego 2017 r. zapraszamy czytelników na spotkanie z Piotrem Gaszyńskim, który opowie o swoich wędrówkach po Patagonii (Ameryka Południowa). Będziemy mogli również podziwiać niezwykłe zdjęcia z podróży.
"Piotr Gaszyński to z wykształcenia mgr ochrony środowiska, z zawodu pilot wycieczek zagranicznych, a z zamiłowania podróżnik i przyrodnik. Ma na koncie prawie 100 krajów (w tym wiele odwiedzanych po kilka i kilkanaście razy) na wszystkich lądach i morzach, z wyjątkiem Australii. Co roku dalekie podróże zajmują mu do 5 miesięcy, ale najchętniej czas spędza z rodziną, najlepiej na wycieczkach po Polsce i Europie. Członek OTOP i stowarzyszenia ODE Źródła. Aktywny ornitolog-amator."
















Spotkanie

z Wojciechem Jagielskim







Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim zaprasza na spotkanie z pisarzem Wojciechem Jagielskim.
Spotkanie odbędzie się 1 grudnia 2016 (czwartek) o godz. 17.00 w Czytelni Biblioteki,
pl. Kościuszki 12.

Wojciech Jagielski
, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1984). W latach 1986–1991 pracował w Polskiej Agencji Prasowej, następnie dołączył do "Gazety Wyborczej".
Był związany z tym dziennikiem do 2012, po czym powrócił do współpracy z PAP. Współpracuje też z BBC i „Le Monde”. Jest autorem książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA m.in. "Dobre miejsce do umierania", "Wieże z kamienia", "Nocni wędrowcy", "Wszystkie wojny Lary", "Modlitwa o deszcz".
Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji.

Spotkanie organizowane jest przez Dyskusyjny Klub Książki we współpracy z Instytutem Książki
i Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa.


























Andrzej Poniedzielski

"Szumi czas"









Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego zaprasza na wieczór z Andrzejem Poniedzielskim, poetą, satyrykiem, autorem tekstów piosenek, twórcą scenariuszy, reżyserem, konferansjerem.
Spotkanie odbędzie się 25 października 2016 (wtorek) o godz. 18.00 w sali USC w Aleksandrowie Łódzkim (wejście od ul. 11 Listopada).
Wejściówki po 10 zł do kupienia w bibliotece.
Wydarzenie finansowane ze środków Gminy Aleksandrów Łódzki.
©2011 Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie
Projekt graficzny Joeystudio.pl