„Cuda, cudeńka z bibuły”

W czytelni Biblioteki, w kwietniu, można było oglądać wystawę kwiatów z bibuły. Swoje prace prezentowała pani Anna Paczesna z Klubu Kultury w Sobieniu.

KWIATY Z BIBUŁY
Kwietne ozdoby z papieru jeszcze niedawno stanowiły obowiązkowy element świątecznego wystroju wnętrza. W pierwszych dziesięcioleciach XX wieku za pośrednictwem wędrownych handlarzy i małomiasteczkowych sklepikarzy na wieś zaczęła docierać kolorowa, karbowana bibuła. Okazała się ona niezwykle wdzięcznym, a przy tym stosunkowo tanim surowcem do wyboru ozdób. Kwiaty z bibuły zachwycające barwami, ale także i kształtem, niektóre do złudzenia przypominają żywe rośliny, inne odznaczają się fantastycznymi formami. Twórczynie inspirowały się w pracy kwiatami stworzonymi przez naturę. Najchętniej robiły róże, maki, rumianki, goździki. Dekoracje kwiatowe przygotowywano na najważniejsze doroczne święta i uroczystości rodzinne. Bibułkowe i papierowe kwiaty komponowane w bukiety ustawiane były w świętym kącie. Pojedyncze lub w girlandach umieszczano pod i miedzy obrazami z wizerunkami świętych, jak też pod belkami stropowymi i nad oknami. Bukiety ustawiano także na stole. Papierowymi kwiatami przystrajano także krzyże i kapliczki przydrożne, ustawiając symetrycznie dwa bukiety. Bibułkowymi kwiatami przyozdabiano palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe, stroje kolędników, a także obrzędowe ciasto weselne. Oznaczano nimi najważniejsze postacie w obrzędzie weselnym. Kwiaty przypinano narzeczonym, drużbom, starostom, dekorowano uprzęże koni wiozących weselników. Własnoręcznie robione kwiaty umieszczano w wieńcach pogrzebowych czy nagrobnych. Często przypominały kalie, lilie i niezapominajki. Kwiaty o takim przeznaczeniu były zwykle białe lub fioletowe. Obecnie sztuka wykonywanie kwiatów z bibuły przeżywa renesans. Wiele domów kultury organizuje kursy, na których poznaje się zasady wykonywania bukietów.

ANNA PACZESNA
Sztuką ludową pasjonuje się odkąd pamięta. Papieroplastyką ludową zainteresowała się ponad 20 lat temu. Jej mistrzynią była pani Alicja Matczak z Głowna. Pani Anna pracuje jako instruktor w Klubie Kultury w Sobieniu. Reprezentując palcówkę brała udział w wielu konkursach o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Na swoim koncie ma wiele nagród. Między innymi: w 1996 r. zdobyła 1 miejsce w Konkursie Twórczości Ludowej w Łódzkim Domu Kultury, w 1997 r. w Myślenicach zajęła 1 miejsce w konkursie „Kwiaty Polskie”, a w 1999 r. z rąk Starosty Zgierskiego otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie plastycznym „Życie wokół nas”. Obecnie bierze udział w szkoleniach, projektach, pokazach dla dzieci i dorosłych w Sobieniu, Aleksandrowie i Parzęczewie. Chętnie przekazuje swoje umiejętności innym, którzy chcą tworzyć kwiaty z bibuły, robić ozdoby choinkowe, palmy wielkanocne czy jaja wielkanocne.




powrót do archiwum 2011


powrót do galerii


powrót do galerii Wystawy


©2011 Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie
Projekt graficzny Joeystudio.pl