Nasze zbiory


Biblioteka gromadzi i udostępnia książki z literatury pięknej, popularnonaukowej i literatury dla dzieci i młodzieży. Księgozbiór Biblioteki Publicznej wraz z filiami liczy ponad 90 tys. woluminów.

Biblioteka Publiczna jest biblioteką dla dorosłych. Posiadamy książki z literatury pięknej polskiej i obcej zarówno dzieła klasyczne jak i nowości wydawnicze. Literaturę popularnonaukową gromadzimy nie tylko w formie popularnych poradników lecz także podręczników akademickich i naukowych opracowań z różnych dziedzin wiedzy. Z księgozbioru na bieżąco są wycofywane książki przestarzałe i niepoczytne, które zastępowane są publikacjami nowymi i przydatnymi dla naszych czytelników.

Oprócz Wypożyczalni Biblioteka dysponuje również Czytelnią umieszczoną na piętrze. Książki znajdujące się w Czytelni to słowniki, encyklopedie, atlasy oraz wydawnictwa albumowe.

Posiadamy tekże bogaty zbiór publikacji na temat Aleksandrowa Łódzkiego, powiatu zgierskiego i regionu łódzkiego. Na miejsu można skorzystać z wszystkich wydań biuletynu Towarzystwa Przyjaciół Aleksandrowa "Aleksandrów Wczoraj i Dziś", kompletu czsopisma "40 i cztery" oraz archiwalnych czasopism lokalnych, np.: "Gazeta Matusiaka", "Echo Aleksandrowa Łódzkiego", niektórych numerów "Głosu Sokoła" i in.
W ciągu ostatnich lat księgozbiór regionalny wzbogacił się w książki z serii "Spacerownik", publikacje łódzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, roczniki statystyczne województwa łódzkiego, pozycje z historii, architektury i kultury Łodzi oraz przewodniki turystyczne. Z regionalnych czasopism bieżących posiadamy "Wędrownika" i "Ziemię Łódzką".

Od 1996 r. gromadzimy w kartotece osobowej wycinki z bieżących czasopism na temat pisarzy polskich i obcych, ludzi kultury, sztuki i polityki.Artykuły można przejrzeć na miejscu w czytelni i wykonać kserokopię.©2011 Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie
Projekt graficzny Joeystudio.pl