Spotkanie z muzyką orientalną – Duet Abdou Ouardi i Lucyan - Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie Łódzkim

Spotkanie z muzyką orientalną – Duet Abdou Ouardi i Lucyan

Spotkanie z muzyką orientalną – Duet Abdou Ouardi i Lucyan 1

W ciepłą letnią sobotę, 4 sierpnia 2018 r., w ogrodzie Biblioteki Publicznej można było posłuchać muzyki orientalnej. Wspaniały koncert zagrali Lucjan Wesołowski i Abdou Ouardi (z Maroka).

Duet Abdou Ouardi i Lucyan to formacja, która narodziła się w roku 2013. Jego członkowie to instrumentalista i wokalista z Maroka o nazwisku Abdou (Abdelhak) Ouardi oraz polski muzyk Lucyan (Lucjan Wesołowski). Duet wystąpił we Włoszech, Szwajcarii, Maroku i Polsce. W koncercie, który ów duet zaprezentował pod koniec lipca 2015 w Warszawie dołączył do muzyków Adam Rozenman, grający na wielu instrumentach perkusyjnych, w tym arabskich, tureckich, irańskich itd. W ten sposób powstał zespół JAWA Ensemble, który ma na koncie występy w Maroku i Polsce oraz płytę CD „One Spirit”.
Duet prezentuje muzykę marokańską i basenu Morza Śródziemnego, odwołując się m.in. do tradycji muzyki duchowej.
Abdou gra na lutni arabskiej „oud” i śpiewa, Lucyan zaś gra na sitarze, bansuri (instrumenty indyjskie) i gitarze. Niemal cały repertuar to utwory wokalne, Abdou śpiewa w różnych językach, m.in. w dialekcie marokańskim języka arabskiego (derija), w ladino, w językach berberyjskich, po turecku itd. Wzbogacają repertuar kompozycje Lucyana, nawiązujące do tradycji indyjskiej.

Czcionki