Aleksandrowskie Centrum Kultury

 

 

Spotkanie klubu filmowego w marcu

Uwaga! W marcu, na spotkanie klubu filmowego, wyjątkowo zapraszamy Was w czwartek. Widzimy się 21. marca o 18:00.

Grafika z informacją o spotkaniu klubu filmowego w marcu.

Wernisaż wystawy malarstwa Anny Czubińskiej

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Anny Czubińskiej. Wydarzenie odbędzie się 15. marca 2024 r o godz. 17.00 w Aleksandrowskim Centrum Kultury przy ul. Waryńskiego 22 /26.
Anna Czubińska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, malarka i portrecistka, zajmująca się od lat malarstwem o motywach botanicznych, portretem, jak i malarstwem abstrakcyjnym.
Seria malarstwa o tematyce botanicznej zawiera obrazy pełne wątków roślinnych, ogrodowych, kwiatowych, a nawet owadzich- w wersji makro. Jej natchnieniem stał się ogród w rozkwicie z całą jego różnorodnością życia, jako, że autorka jest miłośniczką natury i idei ekologii. Cykl owych obrazów został zainspirowany także ulubionym przez autorkę nurtem sztuki malarstwa flamandzkiego XVIII wieku, w którym niepodzielnie i po mistrzowsku królowały wzory roślinne.

 

 

 

Były Mikołaje, teraz czas na zające

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, dlatego przygotowaliśmy dla Was na świąteczne warsztaty malowania na drewnie. Są dwa terminy do wyboru: 9. lub 16. marca w godzinach 12:00-15:00. Tym razem, na wcześniej wyciętych drewnianych półproduktach będziecie mogli namalować wielkanocnego zajączka, który ozdobi Wasz dom. Zajęcia odbędą się w Aleksandrowskim Centrum Kultury. Poprowadzi je Bogna Stępień z „Zagrody plastycznej”, która w ACK odpowiada za zajęcia malarstwa i rysunku oraz rzeźby. Liczba miejsc ograniczona, dlatego obowiązują zapisy. Koszt warsztatów to 60 zł. Zgłoszenia telefonicznie pod nr tel.: 42 616 65 66, mailowo – poprzez wysłanie imienia, nazwiska, daty warsztatów oraz numeru telefonu na adres: ack@alebiblioteka.pl lub osobiście w Aleksandrowskim Centrum Kultury od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.

Więcej szczegół w regulaminie.

Regulamin

 

Wernisaż wystawy „Lwów na starej fotografii” 
Tym razem zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy zdjęć Lwowa z dawnych lat. To miasto niezwykłe, przesiąknięte historią oraz ciekawymi opowieściami. Miasto, które od dawna zachwycało swoją kulturą oraz architekturą. Wystawę „Lwów na starej fotografii” tworzy bogata kolekcja zdjęć pochodząca ze zbiorów Joanny Dobosz-Dobrowolskiej i Adama Dobosza. Wystawa, prezentując unikalne zdjęcia Lwowa z przełomu XIX i XX wieku, stanowi zaproszenie do odbycia fascynującej podróży do dawnego Lwowa. Każde zdjęcie przesiąknięte jest historią danego miejsca oraz ukazuje przed odbiorcą jego niezwykłą odsłonę. Dokumentuje życie i wygląd wielkiej europejskiej metropolii. Kadry ze stolicy Galicji ukazują polskość oraz wielokulturowość miasta.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 1. marca o godzinie 16:00 w Aleksandrowskim Centrum Kultury (ul. Waryńskiego 22/26). Wstęp wolny. Patronat nad wystawą objął Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński.
————————————-
Scena Piosenki Literackiej: występ Zespołu „Pogoda życia”

Grafika zapraszająca na koncert z okazji Walentynek

Z okazji Walentynek zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie jakim będzie piękny koncert w ramach dobrze już znanego melomanom projektu „Scena Piosenki Literackiej”. Tym razem będą mieli Państwo przyjemność posłuchać zespołu “Pogoda życia”, który wystąpi w składzie:
Zespół ” Pogoda życia ” w składzie:
Rena Sobczak – vocal
Lucjan Wesołowski – vocal, gitara
Ignacy Baumberg – perkusjonalia
Hubert Krześlak – gitara basowa
Wydarzenie odbędzie się 16. lutego o godzinie 17:00 w Aleksandrowskim Centrum Kultury (ul. Waryńskiego 22/26). Wstęp wolny. Koncert pod patronatem Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego Jacka Lipińskiego.
Pierwszy koncert na scenie Sceny Piosenki Literackiej miał miejsce 02.02.2018 roku. W ciągu sześciu lat jej działalności na koncertach wystąpili liczni artyści. Ideą Sceny jest bliski kontakt z pięknem słowa połączonym z urodą muzyki, komponowanej do wierszy i ambitnych tekstów. Scena Piosenki Literackiej jest alternatywą wobec wszechobecnych konkursów i festiwali. Tam liczy się sukces, a na Scenie Piosenki Literackiej najważniejsze są doznania estetyczne 🙂 Zapraszamy serdecznie!

 

 

 

Wystawa fotografii „Sentymenty”

W piątek, 19. stycznia o godz. 18:00, w ACK odbędziemy małą podróż w czasie. Zapraszamy na wystawę fotografii Kariny Lisieckiej „Sentymenty”, która przeniesie nas do lat PRL-u.

Mam wrażenie, że wychowałam się u dziadków w szafie. Setki obejrzanych zdjęć, pożółkłych gazet, książek. Fascynacja szkłem i porcelaną. Tysiące wysłuchanych historii, wspomnień z młodości, anegdot. Wiele pytań o modę, zwyczaje, sposoby na spędzanie wolnego czasu. Są to sentymenty moich bliskich, którymi przesiąknęłam, bo wielokrotnie słuchałam o nich popijając herbatę w szklance z metalowym koszyczkiem oraz przegryzając ciastko z makiem i marmoladą. – mówi autorka zdjęć.

Karina Lisiecka jest fotografką, która inspiruje się w swoich pracach okresem lat 70. oraz 80. XX wieku. Pasjonatka historii, kolekcjonerka. Dzięki zdobytym rekwizytom stworzyła przestrzeń, w której zrealizowała kilka projektów. Preferuje filmowe podejście do fotografii. Do każdej sesji rozpisuje scenariusz, charakterystykę bohatera, dobiera miejsce, rekwizyty oraz charakteryzacje. Zależy jej, by wykonane fotografie przeplatały się z filmowością. Opowiadały historie.
Absolwentka filmoznawstwa ze specjalnością scenariopisarską oraz magister kulturoznawstwa na promocji sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła również Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Dziecięce oraz nastoletnie lata skupiła na muzyce, ale podczas nauki w szkole muzycznej otrzymała pierwszy aparat, który momentalnie stał się priorytetem. Przez wiele lat związana z fotografią czarno-białą, nurtem urban exploration oraz podwójną ekspozycją. W 2020 roku zapragnęła zmiany i wkroczyła na drogę fotografii kolorowej, której jest wierna do dzisiaj. Mieszkanka Aleksandrowa Łódzkiego, która pogłębia i szerzy wiedzę o historii swojego miasta, m.in. zamieszczając informacje w autorskim projekcie „Zapach PRL-u”.
Wystawę „Sentymenty” w Aleksandrowskim Centrum Kultury będzie można obejrzeć do 23. lutego.

 

Grafika promująca wystawę fotograficzną "Sentymenty"

 

 

 

Spotkanie autorskie z Emilią Szutenbach

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Emilią Szutenbach, które odbędzie się w sobotę 2. grudnia o godzinie 16:00 w Aleksandrowskim Centrum Kultury (ul. Waryńskiego 22/26).

W październiku ukazała się jej książka o Marii Walewskiej. Jak twierdzi autorka, o Marii Walewskiej wiemy niewiele. Osoby powyżej 50. roku życia kojarzą ją z filmem „Marysia i Napoleon”. Te młodsze raczej w ogóle nie znają tej postaci albo kojarzą ją jedynie z kosmetykami o takiej nazwie. Dlaczego więc Emilia Szutenbach zdecydowała się napisać o tę książkę? Dodajmy zresztą, że lekko i przyjemnie się ją czyta. Składa się z siedmiu rozdziałów, poświęconych głównie życiu Marii Walewskiej, ale też jej synom oraz pałacom w Walewicach, Kiernozi i Kamieńcu Suskim.

Ale wracając do pytania – powodów było kilka. Wśród nich także ten, że Maria Walewska  w swoich czasach spotykała się z dużą nieżyczliwością, a nawet zazdrością. Jak twierdzi autorka, ta zła opinia trwa do czasów nam współczesnych i co więcej spotyka się również bardzo wiele kobiecych postaci historycznych, o których źle się mówi nawet teraz. W swojej książce Emilia Szutebach przybliża portret pani Walewskiej, by nie była znana jedynie ze swojego romansu z Napoleonem. Pokazuje, że była to kobieta nie tylko piękna, ale również inteligentna. I jak sugeruje już tytuł książki, to opowieść o kobiecie, która kochała swój kraj. Zamysłem autorki, publikacja ta, ma przywrócić Marii Walewskiej, a także innym kobietom, należne im miejsca w historii.

A o kolejnych powodach powstania publikacji dowiecie się już na spotkaniu, bezpośrednio od autorki. Podczas wydarzenia będzie można nabyć również książkę „Maria Walewska, bohaterka romantyczna. Opowieść o kobiecie, która kochała swój kraj” i zdobyć autograf autorki.

Emilia Szutenbach – pochodzi z Aleksandrowa Łódzkiego i cały czas jest blisko związana ze swoim rodzinnym miastem.   Historyczka, absolwentka Akademii Dziedzictwa, promotorka polskich zabytków, organizatorka i koordynatorka wielu imprez kulturowych i wykładów mających na celu przybliżenie polskiej historii. Orędowniczka przywrócenia polskim kobietom należnego im miejsca w historii i uznania ich zasług dla naszego kraju. Wieloletnia współpracowniczka Domów Kultury i Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Właścicielka Agencji Podróży Niespiesznych – Pałacowo, która specjalizuje się w organizacji wycieczek promujących uroki naszego kraju.

 

Plakat promujący spotkanie z Emilią Szutenbach

 


 

Warsztaty malowania na drewnie

Połowa listopada to odpowiedni czas, by zaprosić Was na warsztaty świąteczne organizowane przez Aleksandrowskie Centrum Kultury. W grudniową sobotę spędźcie z nami popołudnie, spełniając się artystycznie. Na wcześniej wyciętych drewnianych półproduktach będziecie mogli namalować „Mikołaja”. Gotowy Mikołaj posłuży Wam jako piękna dekoracja do domu lub niepowtarzalny prezent dla bliskiej osoby.

Warsztaty poprowadzi pani Bogna Stępień z „Zagrody plastycznej”, która w ACK odpowiada za zajęcia malarstwa i rysunku oraz rzeźby. Zapraszamy 9. grudnia w godz. 14:00-17:00.

Koszt warsztatów to 60 zł. Zapisy poprzez wysłanie imienia, nazwiska, nazwy warsztatu oraz numeru telefonu na adres: ack@alebiblioteka.pl

Regulamin warsztaty Malowania na drewnie!!!!

Warsztaty poprowadzi pani Bogna Stępień z „Zagrody plastycznej”, która w ACK odpowiada za zajęcia malarstwa i rysunku oraz rzeźby. Zapraszamy 16. grudnia w godz. 14:30-17:30.

Regulamin

 

Grafika promująca świąteczne warsztaty malowania na drewnie

 

 

 


 

Wystawa malarstwa: 6 ART GRUPA TWÓRCZA

 

Zapraszamy na wystawę, na której będzie można obejrzeć obrazy artystek tworzących GRUPĘ TWÓRCZĄ 6 ART. Malarki należą do łódzkiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. W piątek 17. listopada o godzinie 18:00 w Aleksandrowskim Centrum Kultury zaprezentowana zostanie ich twórczość. Różne techniki oraz rozmaita tematyka – tego mogą spodziewać się odwiedzający wystawę, bowiem takie założenie inspiruje grupę 6 ART, którą tworzą: Maria Jolanta Jarzyna, Bożenna Niewinowska, Renata Alicja Sobczak, Alicja Śmiszkiewicz-Skwarska oraz Krystyna Zarzycka.

Muzycznym akcentem wydarzenia będzie koncert duetu „Rena & Lucjan”. Szykuje się zatem prawdziwa artystyczna uczta. Zapraszamy zatem do wspólnego obcowania ze sztuką.

 

—————————————————–
Warsztaty w ramach Maratonu Empatii
W sobotę, 30. września, w Aleksandrowskim Centrum Kultury spotkaliśmy się na warsztacie organizowanym w ramach 10-ego Maratonu Empatii. To ogólnopolska inicjatywa związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Działań Empatycznych, do której dołączył również Aleksandrów Łódzki.
Warsztat komunikacji w idei Porozumienia bez Przemocy (ang. NVC) „Świat Uczuć i Potrzeb”, prowadziła trenerka Magdalena Kozłowska.
Uczestnicy mieli możliwość poznania blokad komunikacyjnych, które nie służą kontaktowi i relacji z drugim człowiekiem. Dowiedzieli się na czym polega model Czterech Kroków, przyjrzeli się swoim uczuciom i potrzebom oraz w teorii jak i praktyce doświadczyli czym jest empatia w rozumieniu NVC.
– Cieszę się, że wszystkie miejsca na warsztacie były zajęte, a uczestnicy chętnie brali udział w proponowanych aktywnościach. Dzielenie się podejściem NVC z innymi osobami spełnia moją potrzebę sensu i wzbogacania życia. Wierzę, że świat dialogu, słuchania siebie nawzajem z ciekawością i otwartością jest możliwy – relacjonuje prowadząca Magdalena Kozłowska.
Zdjęcie z warsztatów dotyczących empatii

 

 


 

 

Wystawa obrazów Feliksa Smolińskiego

Kiedy tworzył, zatracał się w tym na dobre. Ponoć malował często i bez odpoczynku, jeden obraz po drugim. Mowa o Feliksie Smolińskim – twórcy, o którego istnieniu jeszcze parę miesięcy temu nie mieliśmy w Aleksandrowie Łódzkim zielonego pojęcia. Jego wszystkie obrazy, najprawdopodobniej powstały poza naszym miastem. Feliks Stanisław Smoliński urodził się 23 grudnia 1947 r. i mieszkał na skrzyżowaniu ulicy Kilińskiego i al. Wyzwolenia. Młodość minęła mu ponoć dość burzliwie. Prawdopodobnie zaczął malować około roku 1996 kiedy już związany był z sąsiednią Łodzią. Ślub, wypadek, długa rehabilitacja. To już wszystko co wiemy. Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie jego twórczości w Aleksandrowie Łódzkim. 6. oraz 7. października w Aleksandrowskim Centrum Kultury można obejrzeć wystawę z obrazami artysty. Być może pozwoli ona otworzyć drzwi do historii jego życia. Prace, które zostaną zaprezentowane, pochodzą od prywatnych kolekcjonerów. Dlatego to niezwykła i być może jedyna szansa, by móc podziwiać je wszystkie jednocześnie. Uzupełnienie wystawy stanowi bogato ilustrowany album obrazów Feliksa Smolińskiego, który został wydany, by przybliżyć odbiorcom twórczość artysty. Po zakończeniu wystawy, publikacja będzie dostępna w czytelni Biblioteki Publicznej im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim.

Plakat promujący wystawę obrazów Feliksa Smolińskiego

—————————————————————

 

Rekrutacja na zajęcia w sezonie 2023/2024 wystartuje 11.09.2023 r.

?‼️UWAGA, UWAGA ‼️ Przenosimy dla Was góry, by zaplanować jak najlepsze zajęcia, na których będziecie mogli rozwinąć swoje umiejętności oraz poszerzyć wiedzę. Dogadujemy szczegóły i rezerwujemy dla Was najlepszych prowadzących ? Potwierdzamy daty i wypełniamy harmonogram warsztatami – tymi, które już znacie i kochacie oraz zupełnymi NOWOŚCIAMI ?? Już w poniedziałek 11. września na profilu ACK ogłosimy zapisy na kursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Bądźcie czujni! 🙂