Nasze zbiory

 

Nasza Biblioteka gromadzi i udostępnia książki z literatury pięknej, popularnonaukowej oraz literatury dla dzieci i młodzieży. Księgozbiór Biblioteki Publicznej wraz z filiami liczy ponad 80 tys. woluminów! Każdy znajdzie tu coś dla siebie ?

Największy zbiór książek mieści się przy pl. Kościuszki 12. W budynku dawnej pastorówki mieści się Biblioteka Główna oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży, oraz księgozbiór liczący łącznie niemal 35 tysięcy pozycji. Biblioteka Główna jest biblioteką dla dorosłych. Posiada największy i najbardziej zróżnicowany księgozbiór w Gminie, w jego skład wchodzą książki z literatury pięknej polskiej i obcej, zarówno dzieła klasyczne jak i nowości wydawnicze. Literaturę popularnonaukową gromadzimy nie tylko w formie popularnych poradników lecz także podręczników akademickich i naukowych opracowań z różnych dziedzin wiedzy. W naszych zbiorach można znaleźć rzetelne informacje o zakładaniu własnego ula, o historii imperium Azteków, nadczynności tarczycy, biografię Jana Sobieskiego… niewiele jest obszarów, o których nie mielibyśmy żadnych informacji. Warto zaznaczyć tu przewagę książek nad źródłami internetowymi tkwiącą w ich wiarygodności – książki są pisane opiniowane przez specjalistów z danej dziedziny, dodatkowo znacznie obszerniejsze. Biblioteka Główna posiada również bogaty zbiór publikacji na temat Aleksandrowa Łódzkiego, powiatu zgierskiego i regionu łódzkiego.

Do Filii nr 1 dla Dzieci i Młodzieży może zapisać się każdy, zarówno najmłodsi jak i bardzo dorośli. Filia gromadzi książki pisane dla dzieci i młodzieży, bajki, opowiadania, literaturę młodzieżową, w tym lektury do wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Równie szeroki zbiór stanowią książki popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży, przystępnym językiem opisujące najbardziej skomplikowane zagadnienia. Ten dział może zainteresować też rodziców i dziadków, którzy przy pomocy książki łatwo odpowiedzą na wszystkie pytania swoich pociech.

Podobny pod względem struktury, choć mniejszy księgozbiór znajduje się w każdej z naszych filii: w Sobieniu, Bełdowie, Rąbieniu oraz Filii nr 2 na Osiedlu Słonecznym. W każdej naszej placówce znajdują się publikacje dla młodszych i dorosłych. Dbamy o aktualność naszego księgozbioru, na bieżąco wycofujemy książki przestarzałe i niepoczytne, które zastępowane publikacjami nowymi i przydatnymi dla naszych czytelników. Co roku w naszych zbiorach pojawiają się nawet 3 tysiące nowych ksiązek!

Korzystanie z zasobów Biblioteki ułatwia system biblioteczny MAK+, który wdrażamy stopniowo od 2020 roku. MAK+ obejmuje ponad 30% zasobów bibliotek w Polsce i zawiera rekordy ponad 25 milionów książek! Jest w pełni elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, umożliwia nie tylko korzystanie z katalogu bibliotecznego, ale co ważne dla czytelników obsługę wypożyczeń, czyli np. rezerwację i przedłużanie książek. Ponadto, zintegrowany jest z największym serwisem czytelniczym w Polsce lubimyczytac.pl, w którym oprócz opisu książki można zapoznać się z opiniami innych czytelników.