Bierzemy udział w Akcji Żonkile 2021

stylizowana grafika żonkila

 

 

Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim włączyła się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” , organizowaną  co roku 19 kwietnia przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie,  w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Dlaczego Akcja Żonkile?

Marek Edelman, przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej,  który przeżył likwidację getta,  w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, kontynuują  tę tradycję i każdego 19 kwietnia dbają o to by Akcja „Żonkil” symbol powstania w Getcie Warszawskim, dotarł nie tylko do mieszkańców Warszawy, ale żeby trafił do szkół, bibliotek i wielu instytucji w całej Polsce. Zapraszamy wszystkich rodziców, dziadków i opiekunów, dzieci i młodzież do przyłączenia się do tej niezwykłej inicjatywy bez konieczności wychodzenia z domu!

Udostępniamy dla Was szablon żonkila  kwiatek który, można wydrukować i złożyć, a następnie zdjęcie z żonkilem można umieścić w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagami: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. Udostępnimy również nakładkę na zdjęcie profilowe   na Facebooku z symbolem żonkila oraz datą powstania w getcie warszawskim, która pojawi się 19 kwietnia.

 

W dzień rocznicy 19 kwietnia, będzie można wziąć udział w wyjątkowych premierach filmowych i literackich na kanale YouTube oraz na Facebooku. Poniżej przedstawiamy harmonogram materiałów skierowanych do uczennic i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z podziałem na grupy wiekowe :

Klasy 1 – 2:

Opowiadanie Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek” (link do opowiadania)

Premiera słuchowiska „Pamięć drobinek” odbędzie się 19 kwietnia o godz. 8:00

 

Klasy 3-4 :

Justyna Bednarek: Opowiadanie Justyny Bednarek „Historia z pewnej ulicy” (link do opowiadania).

Premiera słuchowiska „Historia z pewnej ulicy” odbędzie się 19 kwietnia o godz. 8:00.

 

Klasy 4-6

Film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Premiera filmu odbędzie się 19 kwietnia o godz. 9:30

Uwaga: Film z polskimi i angielskimi napisami!

 

Klasy 7- 8 oraz szkoły ponadpodstawowe

Film „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

 

 

Materiały edukacyjne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności

Stworzone na potrzeby akcji filmy dla klas 4-6 oraz 7-8 i starszych mają audiodeskrypcję oraz napisy. Skierowane do uczniów i uczennic klas 1-3 opowiadania są stworzone zarówno w formie dostępnych e-booków jak i słuchowisk.

Opowiadanie Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek” w wersji dostępnej (link do pliku z opowiadaniem)

Premiera słuchowiska „Pamięć drobinek”,  (link do słuchowiska)

Opowiadanie Justyny Bednarek „Historia z pewnej ulicy” w wersji dostępnej – (link do pliku z opowiadaniem)

Premiera słuchowiska „Historia z pewnej ulicy” (link do słuchowiska)

Premiera filmu „Będę pisać” – wersja z audiodeskrypcją(link do filmu)

Premiera filmu „Muranów – Dzielnica Północna”(link do filmu).

Link do filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim” – wersja z tłumaczem PJM (link do filmu)

 

Pozostałe wydarzenia obchodów 19 kwietnia 2021:

O godz.12:00 Transmisja na żywo sprzed pomnika Bohaterów Getta w Warszawie na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

O godz.15:00 W sukience i mundurze” (link) filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN w serwisie YouTube.

O godz.18:00 Stawiam pomnik tym, którzy zginęli (link)– rozmowa Mikołaja Grynberga z ocalałą z getta warszawskiego Krystyną Budnicką – na żywo na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

O godz.20:30Córki, matki, robotnice (link)– Koncert online na 78. rocznicę powstania zadedykowany kobietom – Paweł Szamburski, J.H. Sokołowska – premiera na Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Informację o  wydarzeniach prosimy śledzić na Naszym Facebooku.

 

Połączmy się wirtualnie!

#ŁączyNasPamięć
#AkcjaŻonkile