#zostańwdomu i poczytaj

Nieczynne biblioteki i księgarnie nie muszą oznaczać końca poszerzania literackich horyzontów. Wiele  instytucji oferuje czytelnikom darmowy dostęp do swoich zbiorów

            O tym, jak ważne jest przestrzeganie zasady niewychodzenia z domu przypominać aleksandrowianom chyba nie trzeba – wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że najbliższe dni i tygodnie są decydujące, jeżeli chodzi o dalszy rozwój i tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa.

            Akcja „zostań w domu” (opatrzona w mediach społecznościowych odpowiednim hasztagiem) z dnia na dzień rozszerza swoje zasięgi i od jakiegoś czasu coraz prężniej promowana jest przez instytucje kultury czy księgarnie. Czas, który spędzamy teraz w domu warto wykorzystać na oddanie się przyjemnościom, na które zazwyczaj brakuje czasu. Oglądanie filmów i seriali, słuchanie muzyki, czy też czytanie książek mogą umilić nam ten trudny okres.

            O ile jednak większość z nas nie ma kłopotu z odnalezieniem w Internecie interesujących tytułów piosenek czy filmów, o tyle fakt, w jak wielu wirtualnych miejscach możemy zupełnie za darmo poczytać coś innego, niż to, co oferuje nam zawartość własnych zbiorów, może wydać się dość zaskakujący. Jako że nasza Biblioteka jest na razie nieczynna, chcielibyśmy przybliżyć Wam, Drodzy (obecni i przyszli J) Czytelnicy, kilkanaście internetowych lokalizacji, w których możecie uzyskać bezpłatny dostęp do interesujących Was książek.

Najpopularniejsze formaty, w których udostępniane są pozycje, to e-booki (czyli po prostu książki nie w formie papierowej, a elektronicznej) oraz audiobooki (książki do słuchania):

            – Wolne Lektury (wolnelektury.pl) – internetowa biblioteka, która stworzona została przez Fundację Nowoczesna Polska. Znajduje się w niej wiele tytułów należących do klasyki literatury zarówno dziecięcej, jak i tej dla dorosłych. Audiobooki i e-booki możemy bezpłatnie pobrać na telefon lub inne urządzenie

            – IBUK Libra  (ibuk.pl)– wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN, pełna publikacji z najróżniejszych dziedzin. W celu skorzystania z IBUK Libry, należy poprosić o hasło wysyłając maila na adres: ebooki@biblioteka.krakow.pl

            – Ninateka (ninateka.pl) – jest to cyfrowa platforma na której możemy skorzystać z kilku tysięcy filmów i audycji poświęconych kulturze (również literackiej)

            – Polona (polona.pl) – jedna z największych w Europie cyfrowych bibliotek. Wśród jej liczących 3 miliony egzemplarzy zasobów, znajdziemy książki, czasopisma, mapy czy fotografie

            – Legimi (legimi.pl– coraz popularniejsza wirtualna czytelnia. Aby zupełnie za darmo korzystać z jej zbiorów, musimy być posiadaczami ważnej karty Biblioteki Kraków. Najlepiej jest odwiedzić jej stronę, by dowiedzieć się więcej o zasadach związanych z wydawaniem kodów dostępu.

            -EBSCO (eBook Public Library Collectionebsco.com) – platforma, na której znajdziemy kilkadziesiąt tytułów obcojęzycznych (angielskich, francuskich, hiszpańskich) publikacji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

            – Federacja Bibliotek Cyfrowych (fbc.pionier.net.pl) – największy polski dostawca danych Europeany (europeana.eu), współpracującej z wieloma europejskimi muzeami, archiwami i bibliotekami

            – Chmura Czytania (chmuraczytania.pl) – serwis zawierający wiele najciekawszych pozycji literackich polskich i zagranicznych autorów

            – Spotify – aplikacja przeznaczona do słuchania audycji, muzyki, podcastów

            – Polska Poezja (polska-poezja.pl) – na tej platformie znaleźć możemy klasykę polskiej poezji w formie audiobooków (czytają znani polscy aktorzy)

            Dodatkowo, naszych młodszych Czytelników (lub ich Rodziców), zachęcamy do zajrzenia na strony z słuchowiskami i bajkami, takie jak Bajkowisko (bajkowisko.pl), Audiobajki (audio-bajki.pl) czy też odwiedzenia strony Polskiego Radia (polskieradio.pl), sekcji Polskie Radio Dzieciom. Warto wiedzieć, że oprócz możliwości korzystania z cyfrowych zasobów bibliotek (a w tym i tej nam najbliższej – łódzkiej: bc.wbp.lodz.pl/dlibra), również niektóre popularne firmy i sieci księgarskie, takie jak Empik (empik.com), Publio (publio.pl), czy Nexto (nexto.pl), czasowo udostępniły klientom możliwość bezpłatnego korzystania z e-booków.

            Pamiętajmy, że czas spędzony w domu, a tym samym brak dostępu do papierowych książkowych nowości, nie musi wcale oznaczać zamknięcia się na zbiory jedynie z naszej domowej biblioteczki. Warto, by – szczególnie ci wciąż nieprzekonani –  spróbowali takiej formy czytania książek, zanim znów będziemy mogli fizycznie spotkać się przy Placu Kościuszki (lub w jednej z naszych filii). 

Bibliotekarze 

Źródła:

https://www.biblioteka.krakow.pl/skorzystaj-z-darmowych-e-bookow/

https://biblioteka.pl/artykul/Aktualizacja-Darmowe-ksiazki-w-internecie/9587