Akcja Żonkile 2022

We wtorek 19 kwietnia 2022 r. , przypadnie 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Upamiętniając te wydarzenia i podtrzymując żywą pamięć o uczestnikach i uczestniczkach powstania – już po raz dziesiąty – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, która koncentruje się w tym roku wokół tematu miłości, m.in. tej siostrzanej i braterskiej, miłości romantycznej, czy rodzicielskiej.

Biblioteka zaprasza do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile i zachęcamy do przypięcia żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Udostępniamy dla Was szablon żonkila kwiatek który, można wydrukować i złożyć, a następnie zdjęcie z żonkilem można umieścić w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagami: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. Udostępnimy również nakładkę na zdjęcie profilowe  na Facebooku z symbolem żonkila oraz datą powstania w getcie warszawskim, która pojawi się 19 kwietnia.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Poniżej zamieściliśmy materiały do pracy z uczniami i uczennicami dla klas 1-3 szkoły podstawowej.

Klasy 1 – 3:

Zofii Stanecka: Opowiadanie „Pamięć drobinek” (link do opowiadania) – scenariusz zajęć (link) oraz karty pracy (link).

Justyna Bednarek: Opowiadanie „Historia z pewnej ulicy” (link do opowiadania)scenariusz zajęć (link) oraz karty pracy (link).

Paweł Beręsewicz: Opowiadanie „Strasznie strasznie” (link do opowiadania)  – scenariusz zajęć i karty pracy (link). Opowiadanie w wersji audio czyta Ambasador akcji Żonkile, piosenkarz Andrzej Piaseczny. Premiera słuchowiska „Strasznie strasznie” odbędzie się 20 kwietnia  o godz. 9:00.

Akcja Żonkile 2022: program obchodów