Poczytaj o Ukrainie!

Zdjęcie przedstawiające flagę Ukrainy

Chcecie lepiej poznać Ukrainę…? Zobaczcie co dla Was przygotowaliśmy.

 

„Najlepiej oczywiście oderwać się od telewizora i pojechać samemu, żeby zobaczyć, co się dzieje tam, na Ukrainie, co za potwory tam mieszkają, co za anioły latają. Ale przecież i tak nikt nigdzie nie pojedzie – niedługo wieczorny program, którego w żadnym razie nie można przegapić. Dlatego najlepiej uwierzyć temu, kto tam był i widział wszystko na własne oczy. (…)”

Link do książki w katalogu Biblioteki 

 

 

Autor, jeden z najbardziej poczytnych ukraińskich pisarzy młodego pokolenia, z pasją i zaangażowaniem, a zarazem w niezwykle przystępny sposób przedstawia w znacznej części wspólną historię Ukrainy i Rosji, pełną bulwersujących i tragicznych wydarzeń. W jego opowieści często pojawiają się wątki polskie – tym bardziej interesujące, że przedstawiane z innej niż nasza perspektywy. Autor bezlitośnie obnaża słabości młodego ukraińskiego państwa, opisuje patologiczne zależności między biznesem i polityką, analizuje błędy klas rządzących, piętnuje tych, którzy okazali się zdrajcami.

Link do książki w katalogu Biblioteki 

 

Tu czas stanął. Czas to nieruchoma, martwa skamielina. Gdzieś tam daleko świat pędzi, przemienia się, burzy to, co minione, codziennie tworzy nowe kształty, przybiera nowe barwy i formy, byty i sensy, ale to całe przeobrażanie naszej planety nie dociera do bohaterów książki Smoleńskiego żadnym echem, żadnym sygnałem do przebudzenia, żadną zachętą do refleksji nad sobą. Świat, tak wnikliwie opisany przez autora, nie podąża naprzód, lecz krąży po tej samej orbicie, wokół tej samej osi wzajemnych uprzedzeń, rozgoryczenia i zajadłej wściekłości.

Link do książki w katalogu Biblioteki 

 

ZSRR nie istnieje, ludzie pozostali… Dojmująco prawdziwa opowieść o współczesnej Rosji, Gruzji i Ukrainie, i o tragedii w Biesłanie. O wielkiej polityce, oglądanej z perspektywy prowincjonalnych knajp i zapomnianych miasteczek. Jak wygląda miejsce po ZSRR? Gruzini i Ukraińcy wyszli na ulice, by imperium pogrzebać na zawsze, a Rosjanie zrozumieli, że takiej demokracji nie da się wytrzymać. W Czeczenii trwa wojna, państwo radzieckie nie istnieje. A co z ludźmi?

Link do książki w katalogu Biblioteki 

 

 

Polskę z Ukrainą łączą ponad tysiącletnia historia, wojny i wielkie miłości, radości i dramaty, braterstwa broni i przelana krew. A tymczasem? Jesteśmy sąsiadami, żyjemy tak blisko siebie, a prawie nic o sobie nie wiemy. Każdy kraj obiera swój kierunek, Polska na Zachód, Ukraina na rozdrożu. Czy drogi te mają szansę się spotkać? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wyzwanie podejmuje Andrzej Kępiński, który podróżował po Ukrainie dziewięć lat, poznał ją i opisał lepiej niż ktokolwiek inny.

Link do książki w katalogu Biblioteki 

 

 

Ukraina rozciąga się od Bieszczad po Krym i dalej. To taka odległość, że można zapytać: gdzie Rzym, gdzie Krym? A po drodze jest wszystko, stepy prawie jak w Mongolii (pisał o nich Mickiewicz), duże rzeki Dniepr i Dniestr, historyczne miasta: galicyjski Lwów, urodziwy Kijów, nadmorska Odessa. Na Ukrainie stoczono wiele bitew, tu doszło do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Nad krajem unosi się jednak duch słowiańskiej egzotyki, widocznej w obyczajach i folklorze.

Link do książki w katalogu Biblioteki 

 

 

Jej bohaterka, poetka i wykładowczyni, z dystansu amerykańskiego uniwersytetu przygląda się swojej poturbowanej przez historię ojczyźnie, Ukrainie, ale i sobie samej, uwikłanej w trudną relację, przeszłość i własne ograniczenia. W hybrydycznej narracji Zabużko pokazuje jak lata totalitaryzmu odcisnęły piętno na intymnych relacjach, skazując je na bylejakość i stereotypowość ról. Drapieżnym, gęstym od emocji językiem o walce jaką jej bohaterka musi stoczyć by zawalczyć o siebie, a także pracy, jaką musi wykonać jej zdegradowany mentalnie i kulturowo kraj.

Link do książki w katalogu Biblioteki 

 

„W ’Kolekcji namiętności’… piszę o doświadczeniach bardzo intymnych, osobistych. Chciałabym, aby spotkanie z moją bohaterką, Ołesią, było jak rozmowa z nieznajomą podczas długiej podróży, gdy okazuje się, że nie są potrzebne żadne wyjaśnienia, bo o szczęściu, uczuciach i życiu mówimy tym samym językiem — językiem doświadczenia. Wtedy — dalecy i anonimowi — jesteśmy sobie na chwilę bliscy”. Natalka Śniadanko

Powieść Natalki Śniadanko jest bodaj najzabawniejszą propozycją literatury ukraińskiej.

Link do książki w katalogu Biblioteki 

 

Silna, niezależna kobieta, niemająca zamiaru jedynie przytakiwać mężczyznom, poddawać się ich woli i rezygnować z prawdziwej miłości. Dwaj równie silni mężczyźni, ale – co ciekawe – empatyczni i gotowi na relacje będące zaprzeczeniem tradycyjnego patriarchatu. Jak potoczą się ich losy? Czy Ukraina ostatniego stulecia skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic? Zabużko zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni – od wschodu Ukrainy po Galicję, od międzywojnia aż do współczesności.

Link do książki w katalogu Biblioteki 

 

 

„Przejażdżka…” jest pod wieloma względami jednym z najciekawszych opowiadań Szewczenki. Talent urodzonego pisarza-realisty dał znać o sobie i tutaj. Takie postacie, jak rozpustny dziedzic Kurnatowski, nieszczęśliwa panna Dorota, doktor Prechtel i jego żona oraz wierny sługa Trochim, świadczą o niepospolitym talencie obserwatorskim Szewczenki.
Liczne dygresje rozsiane po całej „Przejażdżce…” stanowią o jednym więcej uroku prozy Szewczenki: o jej gawędziarsko-refleksyjnym tonie, nie pozbawionym ironii i smutku.

Link do książki w katalogu Biblioteki 

 

 

 

Kolejne lata wojny odzierają mieszkańców Europy ze złudzeń na rychłe jej zakończenie. Nie tylko na terenie Polski ludzie stykają się z okrucieństwem, także wycieńczająca wojna na wschodzie odkrywa barbarzyńskie praktyki, gdzie pojęcie człowieczeństwa zostaje zdewaluowane i ludzkie życie wydaje się nie mieć wartości. Los rozdziela czwórkę bohaterów i stawia przed nimi kolejne wyzwania, a brzemię wojny odciska na nich głębokie piętno. Czy uda im się pokonać piętrzące się przeszkody? Czy miłość i przyjaźń wygrają z nienawiścią i egoizmem, gdy ludzkie ścieżki wyznacza historia? Kiedy biografie naznaczone są bólem i krwią, każdy stara się ocalić to co jeszcze dobrego tli się w człowieku.

 

„No dobra, to są tylko rzeczy. Ale co z myślami? Co z tym wirem w głowie? Co z tymi tysićami metrów taśmy, która przewija się w i wyświetla obrazy przyszłości? Nasączone słodkim lękiem niewiadomego. Leży się i ni to marzy, ni śni pyliste drogi znikające na horyzoncie. Królestwa, które powstały i upadły. Ludy przybyłe z otchłani ziemi i wieków. Wieże z kamienia. Czerwone słońce przesłonięte pustynnym pyłem. Szkielety zwierząt, które wolno i nieubłagalnie powracają do krainy minerałów.”

Link do książki w katalogu Biblioteki 

 

 

Mamy jeszcze więcej! Sprawdź w naszym katalogu, na przykład tutaj (link).

Już niedługo w każdej bibliotece w gminie dostępne będą książki po ukraińsku. Jeśli znacie kogoś, kto będzie nimi zainteresowany, dajcie mu znać!